Граѓаните потрошиле 21 милион евра само во 4 лаборатории во 2021

t

Според податоците од платформата БизнисМрежа.мк, минатата година во приватните лаборатории граѓаните оставиле најмалку 21 милион евра. Толкав бил вкупниот приход во Авицена, Биотек, Никоб Лаб и Синлаб, додека нивната вкупна нето-добивка е околу 7,8 милиони евра, што покажува висока профитабилност на лабораториите.

Анализа за 2020 година:

Препораката на лекарите беше почесто контролирање на дидимери, а тоа значеше дека болните од Ковид-19 неколку пати мораа да посетат приватна лабораторија. Сепак, приватните лаборатории ја пополнија „дупката“ во државниот здравствен систем, обезбедувајќи ги здравствените услуги, поврзани не само со вирусот, туку и со другите здравствени проблеми.

Секако, во минатата година, голем дел од заработката на лабораториите се должеше и на ПЦР тестовите и на брзите антигени тестови, што граѓаните ги правеа поради патувања.

Целата анализа на порталот „Пари

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цариниците пронашле мигрантка која се криела под…

Царинските службеници спречиле обид мигрантка илегално да…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Пренос на моштите на Свети Никифор, патријарх…

(Видео) Брутални демонстрации во Франција: Граѓани фрлаат…

Десетици луѓе се повредени во немирите што…

Загина тракторист – oва се деталите

Жител на селото Сачево на 69-годишна возраст…

(Видео) Велиновска “го уби” Мицкоски: Не би…

Ниедна партија нема да опстои од постојниве…