Граѓаните ќе можат да продаваат електрична енергија произведена од фотоволтаици

t

Граѓаните од 1 јули ќе можат да ја произведуваат и истовремено да ја продаваат електричната енергија произведена од фотоволтаични панели. Ова денеска во емисијата „10 минути“ го најави министерот за економија, Крешник Бектеши, според кој универзалниот снабдувач ќе има обврска да ја купи струјата за одредена цена.

„Од 1 јули секое домаќинство ќе има можност да постави фотоволтаични панели, искористувајќи го моментот што дополнителното производство на електрична енергија да го стават во мрежата и да биде задолжително за универзалниот снабдувач, за да ја купи по цена што ја нуди, за сите домаќинства“, рече Бектеши.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата нареди: Институциите мораат да заштедат 15%…

Владата, на денешната седница ја разгледа Информацијата…

За праведна енергетска транзиција потребни се домашни…

„Верувам дека оваа година производството на електрична…

Толку од сплотеноста во ЕУ – Германскиот…

Шолц: Германија нема да ја бојкотира руската…

Казни од 800 до 10.000 евра за…

Министерот за економија Крешник Бектеши апелира сите…

Добро утро со Инфомакс: Шест видови храна…

Доколку не сте утринска личност, будењето рано…