Објавено на:

Грбиќ кој досега спаси 31 човек од Дунав: Матеј бил заглавен во изградбата на стар мост кој бил срушен за време на Втората светска војна (Видео)

t

Ренато Грбиќ, кој досега спаси 31 човек од Дунав, прв изјави дека Матеј Периш ќе преплива токму околу Ада Хуја.

Екипата на Информер направи ексклузивно интервју со Ренато, кој вели дека Матеј Периш останал заглавен во изградбата на стариот мост кој беше срушен за време на Втората светска војна.

– Се случува понекогаш труп да остане во реката неколку месеци. Луѓето велат дека телото на Матеј ќе доплива до Смедерево, долу кај Голубац… Реков дека ако не плива за ова време, не може да го помине мостот Панчево бидејќи има многу шут и пукнатини. Во моментот кога организмот почнал да скапува, водата го исфрлила и брзо стигнал до Ада Хуја – вели Ренато ексклузивно за Информер.

Грбиќ смета дека телото цело време било под Панчевскиот мост:

– Телото било таму цело време. Да не беше така, ќе пловеше неколку километри низ вода. Тој останал во тие урнатини и изградбата на мостот што беше бомбардиран во Втората светска војна.

Ренато додава дека е тажен што сомнежите му се оствариле.

-Ако за жал се покаже дека е тој, сочувство до семејството. Барем имаат тело за закопување.

Грбиќ наведува дека телото не го довело ништо друго, туку силните струи на Дунав.

– Овде има силни струи. Дунав е силна река, водата доаѓа. Беше реално телото да излезе. Му кажав и на таткото на Матеј дека еден од граѓаните прв ќе го види телото, кога ќе излезе. Така беше.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Струмица вечерва меѓу најзагадените градови во светот

Струмица вечерва е меѓу најзагадените градови во…

Меџити го изгоре Мицкоски: Требаат уште шест…

Изет Меџити и други приврзаници на т.н.…

Левица од Атина: Грција и Бугарија мораат…

Грција и Бугарија мора да ја признаат…