Објавено на:

Гринпис тврди: Нафтените компании ја користат ситуацијата в Украина за да профитираат

t

Меѓународните нафтени концерни ја користат ситуацијата за да заработат што е можно повеќе пари, тврди Гринпис.

-Концерните ја користат војната во Украина како аргумент за високите цени на бензинските пумпи, иако висината на цената не е оправдана, нагласува Гринпис.

Иако организацијата за заштита на животната средина треба да се радува на високите цени на горивата, токму таа нарача истражување за огромниот профит на нафтените концерни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова криза во најава: Индија планира ограничување…

Индиските власти планираат да ги продолжат ограничувањата…

Благ пораст на цените на нафтата на…

Цените на суровата нафта најверојатно ќе ја…

Левица: Вработени во општина Брвеница се професионалци…

Вработени во општина Брвеница се професионалци за…

Путин го потпиша указот: Ќе следува одговор…

Претседателот на Русија, Владимир Путин, го потпиша…

Путин: Ако ја ограничат цената на нафтата…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија…