Објавено на:

Гринпис тврди: Нафтените компании ја користат ситуацијата в Украина за да профитираат

t

Меѓународните нафтени концерни ја користат ситуацијата за да заработат што е можно повеќе пари, тврди Гринпис.

-Концерните ја користат војната во Украина како аргумент за високите цени на бензинските пумпи, иако висината на цената не е оправдана, нагласува Гринпис.

Иако организацијата за заштита на животната средина треба да се радува на високите цени на горивата, токму таа нарача истражување за огромниот профит на нафтените концерни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цените на нафтата над 90 долари за…

Цените на нафтата на светските берзи растат…

Сирија бара од САД да платат за…

Сирија ги повика ОН да преземат акција…

Саудиска Арабија ќе продолжи да го намалува…

Саудиска Арабија ќе продолжи да го намалува…

Нов скок на цената на нафтата

Втора недела по ред цената на суровата…

БРИКС стануваат нов нафтен гигант

ГРУПА земји од БРИКС е на пат…