Објавено на:

Гринфилд: Вашингтон ќе продолжи да му дава разузнавачки информации на Киев

t

Вашингтон ќе продолжи да обезбедува разузнавачки информации за Киев, но украинската војска мора да одлучи што да прави со нив, изјави денеска за Си-Ен-Ен Линда Томас-Гринфилд, постојан претставник на САД во Обединетите нации.

– Ние им даваме разузнавачки информации за да можат да се одбранат од руската агресија, како и да заземат подобра позиција на преговарачката маса со руската страна, но одлуката за тоа како да ги користат овие разузнавачки информации останува на нив, истакна Томас-Гринфилд.


Според неа, САД не престанале да ја поддржуваат Украина од почетокот на руската инвазија.

– Ќе продолжиме да ја даваме потребната поддршка”, додаде Томас Гринфилд, истовремено тврдејќи дека „Русија ги почувствувала ефектите од американската поддршка за Украина”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски го честиташе Денот на независноста на…

САД веќе 30 години се наш долгогодишен…

Путин нема да испрати честитка до Бајден…

Руискиот претседател Владимир Путин годинава нема му…

САД ѝ испраќаат на Украина нови ракетни…

Соединетите Американски Држави и испраќаат на Украина…

Иран не попушта: Без успех завршија преговорите…

Европскиот посредник изјави дека Техеран и Вашингтон…

Бајден: САД и НАТО ќе ја поддржуваат…

САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина…