Груевски и Мијалков се најдоа на црната листа на САД

t

Попладнево беше возобновена црната листа на САД, а на истата се најдоа две познати имиња за македонската јавност.

Имено екс премиерот, Никола Груевски и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков се новите имиња од Македонија кои се на официјалната црна листа на Стејт Департментот.

-Додека беше премиер, Груевски беше вмешан во коруптивни дела кои вклучуваа искористување на неговото политичко влијание и моќ за лична корист. Постојат веродостојни информации дека Груевски ја злоупотребил моќта на својата функција за да бара и зема мито во замена за владини договори, присвојувал државни средства и се мешал во избворните процеси за да има политичка корист за себе и за неговата партија, велат од Стејт Департментот.

Но сепак против екс директорот на УБК, Сашо Мијалков не се води ниту еден предмет во кој тој е обвинет за корупција.

Покрај Груевски и Мијалков на црната листа на Стејт Департментот се најде и компанијата на Никола Груевски во Будимпешта.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија загуби легенда: Почина познатиот актер Димче…

Збогум Димче Мешковски Во „Викенд на мртовци“…

Битиќи за ТВ Стар: Во 2023 ќе…

Тековната 2023 година ќе ја преполовиме инфлацијата,…

Општина Карпош ќе доделува субвенции за купување…

Со вкупен фонд од 700.000 денари кои…

Шефот на „Вагнер“ ја предупредува Москва: „Почнува…

Евгениј Пригожин го предупреди рускиот министер за…

ИМ СОБРАЛЕ ПАРИ ВЕТУВАЈЌИ ИМ ГЕРМАНСКИ ВИЗИ:…

Двете се задржани во Полициската станица Гостивар…