Грција во жaлocт: Пoчинa поранешниот грчки претседател

t

Поранешниот грчки претседател Каролос Папуљас, кој таа функција ја извршуваше во два мандати од 2005 до 2015 година, почина денеска на 92-годишна возраст, соопштено е во Атина.

Папуљас во два наврати беше и шеф на дипломатијата, објави Ројтерс.

Грчкиот претседател Катрин Сакеларопуло му оддаде почит на Папуљас за неговата улога во движењето на отпорот против нацистичката окупација во Втората светска војна и воената хунта во Грција од 1967 до 1974 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека…

Грците убивале и силувале жени и деца:…

Колежот во Загоричани Италијанците не го виделе…

ПЛАТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА НАЈНИСКИ, А ЦЕНИТЕ ИСТИ,…

Со секое одење во продавница со список…

Вучиќ зема најмала плата од сите претседатели…

Иако вчера му беше зголемена платата, српскиот…

Каде одиш државо? Полицајка земала мито од…

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и…