Објавено на:

Грција ги порази македонските кошаркарски надежи со речиси двојна разлика

t

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години е поразена од Грција со 48:78 во второто коло од Европското првенство А-дивизија што се игра во Скопје.

Грците уште во првата четвртина ја потврдија фаворитската улога кога воведните 10 минути ги добија до 8:25.
Високата предност, Грците ја одржуваа и во втората четвртина и на одмор заминаа со 20 поени предност (22:42)

Третата четвртина започна со серија од 1:7 на Грција, а одговорот на Македонија беше серија од 6:0 и тоа беше се што направија младите кошаркари. Грците до крајот на средбата ја зголемија предноста и на крајот славеа со 30 поени разлика 48:78.

Никола Јаничиќ со девет поени беше најпрецизен кај Македонија, додека кај победникот се истакнаа Филипос Цахцирас со 12 поени и 11 скока и Елефтериос Лиотопулос и Стилијанос Марагкудакис кои дадоа по 11 поени.

Во третото и последно коло од групна фаза, утревечер од 18.45 часот, Македонија ќе игра против Шпанија во натпревар кој ќе одлучува за второто место во групата Д.

Извор: Слободен печат

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И покрај поразот Милевски смета дека сме…

Македонија вечерва го загуби последниот натпреват во…

(Видео) За малку ќе беа “пошљакани”: Тензијата…

Фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугарија кој вечерва се играше на…

Социјалните мрежи вријат: Едни велат “Таче е…

Македонските фудбалски репрезентативци вечерва беа поразени од…

Македонија со пораз го заврши овогодинешното издание…

Фудбалската репрезентација на Македонија со пораз го заврши овогодинешното…

(Фото) Ковачевски, Шилегов и Зечевиќ на трибини:…

Премиерот Димитар Ковачевски заендно со поранешниот градоначалник…