Објавено на:

Грција губи трпение: Ако Ердоган мисли дека нема да се браниме – греши

t

Грција ја предупреди Турција дека ја надминала горната граница на нивното трпение поради провокации, вклучително и прелети и барања за демилитаризација на грчките острови.

„Ќе направиме се што е потребно за да ги одбраниме и заштитиме нашите целосни суверени права. Опасно се приближуваме до крајот на нашето трпение“, рече грчкиот министер за одбрана Никос Панајотопулос.

Говорејќи на годишната безбедносна конференција на ГЛОБСЕК во Братислава, Словачка, Панајопулус ја изрази фрустрацијата на Грција од односите со Турција, наводен сојузник на НАТО.

„Се чувствуваме чудно што имаме сојузник кој наметна закана од војна против нас ако одлучиме да искористиме едно од нашите законски права според меѓународното право – да ги прошириме нашите територијални води над шест милји. Заканата од војна на еден сојузник против друг? Не сакам да имам такви сојузници“, рече тој.

Тој додаде дека не сака да има сојузник кој секојдневно прави над 40 летови.

„Не само упади во нашиот воздушен простор, туку и прелети над населени места. Понекогаш прелетите се случуваат преку ноќ. Се прашувам од која причина“, нагласи Панајотопулос.

„Исто така, чудно е чувството да се има сојузник кој повикува на демилитаризација на нашите острови? Дека ако не се демилитаризираат, тие се за грабеж? Од кога? Дали ќе ги изгубиме од некој друг? се запраша тој.

„Ова не се само неприфатливи ситуации, туку и целосно апсурдни“, рече Панајопулос.

Грчкиот премиер исто така додаде: „Од друга страна, ако претседателот Ердоган мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција и дека нема да и претставам на меѓународната јавност дека Турција се однесува како ревизионистичка сила, тогаш тој погрешно е.”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ердоган тужи германски политичар: Го нарекол “канализациски…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднесе кривична…

Македонија “не може”: Ердоган најде алтернатива на…

Најавата на Анкара дека ќе поднесе барање…

На денешен ден: Македонците и Грците се…

Драмското востание е кренато на 29 септември…

Шведска делегација оди во Турција: Ќе преговараат…

Делегација на шведското Министерство за правда ќе…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…