Грција и Бугарија отворени како „пупка“ за Македонските туристи – нема потреба од ковид сертификати

t

Патувањето во Грција и Бугарија отсега ќе биде без задолжителните Ковид-19 протоколи, односно, за влез во соседна Грција или Бугарија нема да има потреба од сертификат за вакцинација.

Барем до крајот на мај ќе останат на сила мерките за носење на заштитна маска во затворени објекти, но според грчки „Катимерини“ и тие мерки би требало да се укинат до почетокот на овој месец.

Останува на сила мерката дека вработените во здравствените установи мора да се тестираат со брз антиген тест двапати неделно, додека во училиштата и некои други установи оваа обврска ќе се намали на еднаш во седум дена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Мицотакис најави избори во Грција во мај

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денес, три недели по железничката…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…