Грција ни го честиташе Денот на независноста

t

Честитка по повод Денот на независноста на Македонија, упати Министерството за надворешни работи на Грција преку официјалниот „Твитер” профил, изразувајќи „најдобри желби до народот и Владата”, јави дописничката на МИА од Атина.

-Грција им честита и ги изразува своите најдобри желби до народот и Владата на Северна Македонија бидејќи денеска го слават нивниот Ден на независноста!, напишаа од грчкото МНР.

Паралелно, заедно со твитот, објавија и фотографија со македонското знаме и пораката: „Честит Ден на Независноста, Северна Македонија!”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Историска судска победа на македонскиот јазик во…

Центарот за македонски јазик во Грција со…

Заев за признавањето на Центарот за македонски…

Поранешниот премиер Зоран Заев на Фејсбук го…

ДОБРА ВЕСТ: Грција официјално го регистрираше центарот…

Центарот за македонски јазик е официјално регистриран во…

Грците направиле промет од 3,1 милијарди евра…

Прометот на пазарот на игри се зголемува…

Над 40.000 Грци повторно на улиците: „Нема…

Повеќе од две недели од страшната железничка…