Објавено на:

Грција планира да ги укине рестриктивните мерки до почетокот на летото

t

Грција се стреми, како што се приближува летниот период, така постепено да ги укинува рестриктивните мерки наметнати од пандемијата, а до Велигден, според најавите од министерот за здравство, се очекува да се олабават низа рестрикции, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерот за здравство на Грција Танос Плеврис во изминатите денови потенцираше дека намерата е чекор по чекор деескалација на мерките, а Владата има изготвено целокупен план што ѝ беше презентиран на надлежната комисија на епидемиолози, која излегува со препораки, по што и се носат политичките одлуки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонија и Грција изградија интензивна сојузничка соработка…

Македонија и Грција изградија интензивна сојузничка соработка…

ВЛАДА, НЕМОЈ ДА СТЕ РЕАГИРАЛЕ! Грција ја…

До крајот на годината се очекува првите…

Карантин во цела Кина! Огромен број на…

Поради зголемувањето на бројот на заболени од…

Грција забрани извоз на огревно дрво

Владата на Грција забрани извоз на огревно…

Драма над грчкото небо: Борбени авиони вратија…

На меѓународниот аеродром во Атина синоќа пристигнале…