Објавено на:

Грција се правда: Конверзија на еврото во рубљи е само техничко прашање

t

Грчката влада тврди дека претворањето на еврото во рубљи при плаќањето на рускиот гас е техничко прашање и дека тоа треба да биде разјаснето на вонредниот состанок на министрите за енергетика на ЕУ на 2 мај, изјави за Економ портпаролот на грчката влада.

Новинарите на брифингот забележаа дека, според пишувањата на медиумите, пет европски земји, меѓу кои Германија и Австрија, имаат намера да отворат сметки во Гаспромбанк за плаќања во рубљи и прашаа каков е ставот на Атина за претворањето на еврото во рубљи.

Шемата за плаќање на рускиот гас со отворање на две сметки, во рубљи и евра, ги прекршува санкциите на ЕУ, бидејќи компанијата-купувач не го контролира протокот на средства, изјави за новинарите висок претставник на ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис најави избори во Грција во мај

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денес, три недели по железничката…

Историска судска победа на македонскиот јазик во…

Центарот за македонски јазик во Грција со…

Заев за признавањето на Центарот за македонски…

Поранешниот премиер Зоран Заев на Фејсбук го…

ДОБРА ВЕСТ: Грција официјално го регистрираше центарот…

Центарот за македонски јазик е официјално регистриран во…