Грчева: За мене прифатливо прашање е “Дали сте за еднострано раскинување на договорите?”

t

Претседателката на “Глас за Македонија” Солза Грчева преку Фејсбук статус предлага референдумското прашање да гласи “Дали сте за еднострано раскинување на договорите.”

“За мене прифатливо референдумско прашање е: “Дали сте за еднострано раскинување на договорите?”

Без ЕУ, без мрљавења, безусловно!

Впрочем Грција нема намера да го исполнува договорот, ЕУ нема намера да не прими, а денес во Бугарија слават.”, напиша Грчева на Фејсбук.

Дополнително како одговор на прашање во коментар Грчева практично се согласи со граѓанин дека референдум не е потребен:

“… затоа реков чисто прашање. Без ЕУ и други лаги. И ако сме власт, не треба референдум. Претседателот\ Премиерот ги кине договорите. Зборувам за можностите од позиција на опозиција. И зборувам за двата договора, не само за бугарскиот”, вели Грчева.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема веќе нов договор: Мицкоски нема ни…

„Оваа егзибиционистичка и лоша политика која ја…

Апсиев: Oва враќање на иницијативата од Џафери…

Иницијативата не е одбиена. Значи, ова не…

(Видео) “Дали сте за продолжување на преговорите…

Политичката партија Левица вчера до Собранието ја…

4 години од неуспешниот референдум за промена…

На 30 септември 2018 година беше одржан…

Јакимовски за референдумската иницијатива на Левица: Доста…

Лидерот на ГОРМ, Стевчо Јакимовски смета дека…