Објавено на:

Грчки “Катимерини” ја сожали Бугарија: Земјата е во општ хаос, не дај Боже да заличиме на неа

t

Нашиот сосед Бугарија е заглавена во бескрајна политичка криза, излезот од кој воопшто не е јасен. Пред неколку дена прозападната коалициска влада на Кирил Петков пропадна, земајќи ја со себе и неговата визија за реформи и сузбивање на корупцијата, а тој јавно изјави дека е соборен од мафијата и Русите кои го користат нивниот пристап до власт.

Изгледа дека земјата се упатува кон избори по четврти пат во една година, најверојатно наесен, кога тие може да се поклопат со нашите национални избори. Без разлика дали ќе се поклопат или не, изборите во Бугарија и Грција ќе имаат едно нешто заедничко: ќе се одржат според системот на пропорционална застапеност.

Искуството на Бугарија треба да не плаши. Земјата е без лидер во време кога во регионот се вртат политички бури, кои бараат силни раце на чело. Бугарскиот систем на пропорционална застапеност ги распределува местата во парламентот на тој начин што не може да се формира стабилно парламентарно мнозинство и може да се формира само калдрмана владина коалиција, обично преку меѓусебни отстапки.

Под притисок да се формира влада за да може најсиромашната земја-членка на Европската унија да добие европски фондови за да не гладува, а по безмилосно пазарење, првично четири партии најдоа заеднички јазик и се договорија да формираат коалиција. Но, со појавата на првите темни облаци на хоризонтот, администрацијата потона. Секој од партнерите имаше своја агенда и зависност од економски и геополитички центри кои, кога почувствуваа дека им се загрозени интересите, ја соборија власта.

Во овој случај, токму ТВ водителот и популарен пејач Слави Трифонов ја напушти коалицијата под изговор за некаков „национален проблем“ на владејачката коалиција. Можеше да биде некој друг, поради некоја друга причина.

Поентата е дека Бугарија ја плаќа цената на пропорционалниот систем, кој ја олеснува политичката фрагментација и го спречува, во отсуство на консензуална политичка култура, формирање силни влади. Во меѓувреме, на дискусија е предлогот за преминување кон систем на засилена пропорционална застапеност со бонус места за партијата со најмногу гласови, слично на претходниот грчки систем.

Во Грција ќе се упатиме на избори со пропорционална застапеност, молејќи се да не дојдеме во хаос како оној во Бугарија. Исто така, искуството од спроведувањето на пропорционална застапеност на нашите избори за локална самоуправа, каде што избраните совети не можат да носат никакви одлуки, треба да ни ги отвори очите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Има и разумни: Бугарски тиктокер на…

Бугарски тиктокер објави кратко видео на социјалната…

(Видео) Француската амбасадорка во Софија: Без Бугари…

„Дадовме европски гаранции дека вклучувањето на Бугарите…

Груевски: Не може Македонците да се виновни…

Поранешиот премиер Никола Груевски, на Фејсбук сподели…

Бугарски одбојкар: Проблемот ќе се реши со…

Бугарија мора да има намерна државна политика…

Ковачевски: Не е точно дека не реагираме…

Премиерот Димитар Ковачевски, во одговор на новинарско…