Објавено на:

ГУГЛ обвинува: Руските хакери „Колдрајвер“ и „Калисто“ се обидоа да продрат НАТО мрежата

t

Во најновиот извештај на групата „Трет анализис“ (Threat Analysis) на Гугл (Google) се наведува дека руските хакери неодамна се обиделе да продрат во мрежата на НАТО и на армијата во некои источноевропски земји.

Во извештајот се посочува дека кибернападот го извршила групата „Колдрајвер“ или „Калисто“, чие седиште е во Русија.

Но, Гугл не наведува кои армии беа цел на нападот.

– Секојдневно гледаме злонамерни киберактивности, се наведува во извештајот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин и Ердоган по разговoрот: Турција е…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговарал…

(Видео) Иранките масовно си ги сечат долгите…

Фотографии на социјалните мрежи покажуваат како расплакана…

Не е сигурен договорот со Србија за…

Државата обезбедува субвенционирана цена на електричната енергија…

Ердоган открива: Вечерва ќе разговарам со Путин…

Претседателот на Република Турција, Реџеп Тајип Ердоган…

САД загрижени поради потенцијална нестабилност на Западен…

Амбасадорката на САД во НАТО, Џулиен Смит,…