Објавено на:

Гутереш го подготвува светот – ќе има нови пандемии

t

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш вели дека пандемијата Ковид 19 нема да биде последна и го повика светот да се подготви за нови пандемии.

По повод Меѓународниот ден за подготвеност за епидемии, Антонио Гутереш на Твитер напиша дека како што реагираме на ова, така треба да се подготвиме за следната пандемија.

На овој Меѓународен ден против епидемијата, да се фокусираме на ова прашање, вниманието и инвестициите што ги заслужува – рече Гутереш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Колку сиромашните осиромашуваат, толку богатите се богатат:…

Секој десетти човек во светот е гладен,…

Гутереш: Купувате премногу фосилни горива, а тоа…

Многу земји сакаат да го зголемат производството…

Милиони луѓе ќе останат без основни потреби,…

Дали ни доаѓа глобална рецесија? Расте стравот…

Азија за прв пат ја надмина Европа…

Азија за прв пат ја надмина Европа…