Објавено на:

Гутереш: Земјите да не трошат пари за нафта и јаглен, обновливите извори ќе донесат мир

t

Трошењето пари за нов јаглен, нафта и гас како резултат на војната во Украина е „заблуда“, вели генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Многу земји сакаат да го зголемат сопственото производство на фосилни горива за да зависат помалку од руските резерви, пишува Би-Би-Си.

Гутереш вели дека глобалната енергетска мешавина е скршена, а повеќе јаглен само ќе ја засили „неволјата од војната, загадувањето и климатската катастрофа“.

Шефот на ОН вели дека обновливата енергија е мировниот план на 21-от век.

Во видео-пораката до шестиот австриски светски самит во Виена, секретарот на ОН повторно ги зеде земјите на задача за нивното континуирано потпирање на фосилните горива.

Националните планови за намалување на емисиите на јаглерод „едноставно не беа доволно добри“, рече тој, посочувајќи на исклучувањето помеѓу ставовите на научниците и граѓаните кои бараат акција и владите кои „се влечат со нозе“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Купувате премногу фосилни горива, а тоа…

Многу земји сакаат да го зголемат производството…