Објавено на:

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да се решат без дијалог меѓу Кина и САД

t

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека невозможно е  горливите проблеми во светот, како што е глобалното затоплување,  да се решат без ефикасен дијалог меѓу Кина и САД, соопшти неговиот портпарол Стефан Дужариќ.

За генералниот секретар, невозможно е актуелните проблеми во светот да се решат без дијалог и ефикасна соработка меѓу двете земји, кажа Дужарик. Хина пренесува дека порпаролот на генералниот секретар одговарал на прашањата поврзани со најавата на Пекинг дека ја прекинува соработката со Вашингтон во неколку домени, вклучително и во областа на климата.

Кина вчера соопшти дека ја прекинува соработката со САД во осум области, вклучително и дијалогот меѓу високите воени команданти и разговорите за климата, како одмазда за посетата на претседателката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси на Тајван, соопшти официјален Пекинг.

Кинеското Министерство за надворешни работи, исто така, објави дека ја прекинува соработката со Вашингтон за спречување на прекуграничниот криминал и трговијата со дрога, како, како и за репатријацијата на илегални мигранти. Пекинг вкупно наведе осум различни мерки.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Денеска започнува воената вежба на Кина во…

Кина денеска почнува воени вежби во некои…

Жртви би биле 5 милијарди луѓе: Кој…

Кои земји би можеле да ја преживеат…

Кина разви и тестираше дрон за промена…

Кина разви нов систем на дронови за…

Фенгхе: Кина не може да се “скроти”,…

Кинеската Народноослободителна армија не се плаши од…