Објавено на:

Гутереш: Нè очекува економски хаос

t

Руската инвазија на Украина е една од глобалните кризи што предизвика најголемо зголемување на трошоците за живот во една генерација, соопштија Обединетите нации.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека светот се соочува со „нова реалност“ три месеци по почетокот на украинската војна, за која рече дека ги влошува ефектите од климатските промени, Ковид-19 и светската криза на нееднаквост.

Околу 1,6 милијарди луѓе во 94 земји се тешко погодени од барем една димензија на кризата, се вели во најновиот извештај на Глобалната група за одговор на кризи (GCRG) за украинската криза.

Социјален и економски хаос

„За луѓето ширум светот, војната, заедно со другите кризи, се заканува да предизвика невиден бран на глад и сиромаштија, оставајќи социјален и економски хаос зад себе“, рече Гутереш на прес-конференција на која го презентираше извештајот.

– Ниту една земја нема да остане недопрена од кризата поради трошоците за живот, рече тој.

Луѓето ширум светот ќе се соочат со глад и трошоците за енергија нагло ќе се зголемат, додека приходите на многу работници ќе се намалат. Бројот на луѓе чие снабдување со храна е загрозено е двојно зголемено во последните две години, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ИСКАНДЕРИ ПРИСТИГНАА ВО ХЕРСОНСКИОТ РЕГИОН: Русија…

Руската армија продолжува да и испорачува на…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…

Путин: Наместо мајка и татко, родител 1…

Западот сака и кај нас како кај…

(Во живо) Путин: Жителите на четирите региони…

Во тек е церемонијата за припојување на…