Објавено на:

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

t

Директорка на училиште во Флорида била принудена да поднесе оставка откако тројца родители се пожалиле дека на нивните деца од шесто одделение им биле прикажани порнографски слики кога на часот по историја на уметност им бил прикажан Давид од Микеланџело.

Двајца родители рекле дека требало да им се каже дека ќе им бидат покажани, а едниот тврдел дека се „порнографски“. Тие исто така забележаа дека сликите ги „вознемириле“ нивните деца.

Караскила рече дека е „тажна“ затоа што нејзиниот краток мандат како директор завршил. Работела во училиштето една година.

Родителите на децата од наведеното основно училиште сега бараат да им биде дозволено да гласаат за која било тема или лекција што може да се смета за незгодна.

Правата на родителите се на прво место, а тоа значи заштита на интересите на сите родители, без разлика дали се работи за еден, 10, 20 или 50, рече претседателот на училишниот одбор Барни Бишоп, кој призна дека ѝ дал ултиматум на поранешната директорка – или таа може да си замине. сама или ќе добие отказ.

Скулптурата на Микеланџело е едно од уметничките дела што учениците ги учеле на ренесансниот час по уметност за деца од 11 и 12 години. Иако се смета за едно од најважните уметнички дела на сите времиња, неговите родители го сметале за непримерно поради голотијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена…

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски…

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го…

Трамп: Јас сум жртва на лов на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во…

Во изминатото деноноќие произведени се 12.590 MWh…

АД ЕСМ на 25.03.2023 година произведe 12.590…