Објавено на:

Дали Белорусија ќе ја нападне Украина вечерва и зошто?

t

Украина попладнево соопшти дека руски авиони намерно гаѓале белоруско село од украинскиот воздушен простор како изговор за Минск да се вклучи во војната, што се случува откако претседателот на Белорусија Александар Лукашенко пристигна во Москва на разговори со рускиот лидер Владимир Путин, јави Скај Њуз.

Украинскиот центар за стратешки комуникации соопшти дека не може да ја исклучи можноста Белорусија да изврши инвазија на Украина во следните два часа.


„Според прелиминарните податоци, белоруските трупи може да бидат вовлечени во инвазија на 11 март во 21:00 часот (19.00 часот по Гринич)“, се вели во соопштението на центарот.  (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДНР: Украински војници го положија оружјето и…

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето…

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

Меѓународниот кривичен суд испраќа експерти во Украина:…

Меѓународниот кривичен суд (МКС) испрати тим од…

(Видео) Не очекуваа ваков одговор: Русите пресретнаа…

Руското Министерство за одбрана објави видео на…

ОН се обидува да издејствува извоз на…

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш побара…