Дали би го купиле овој руски електричен „SUV“, кој само што почна да се продава на рускиот пазар?

t

Производителот на електрични возила „MotorInvest“ започна со масовно производство на својот најнов модел „Evolute“.

Рускиот производител на електрични возила „MotorInvest“ го започна производството на својот најнов „SUV“ модел, „Evolute i-SKY“, објави во четвртокот РИА Новости.

Возилото, кросовер „SUV“ со средна големина со автономија од над 500 километри со едно полнење, ќе го склопува „MotorInvest“ во фабрика во регионот Липецк. Автомобилот е веќе достапен за нарачка, со цени кои започнуваат од речиси 4 милиони рубли (45.000 долари), според веб-страницата на производителот.

MotorInvest започна со производство на електрични возила во Русија во септември 2022 година. Нејзиниот бренд „Evolute“ вклучува и возила како што се седанот „i-Pro“, компактниот кросовер „i-JOY“ и миниван „i-VAN“. Сите автомобили се базирани на кинески модели направени од Донгфенг и Сокон.

Руската компанија соопшти дека очекува да продаде вкупно 7.500 автомобили оваа година и 12.000 возила во 2024 година.

До 2019 година, фабриката во регионот Липецк склопуваше автомобили за кинеските марки „Great Wall“ и „Changan“. Има капацитет да произведува повеќе од 100.000 електрични автомобили годишно.

Руската автомобилска индустрија, која во голема мера се потпираше на инвестиции и опрема од странство, претрпе криза минатата година поради егзодусот на странските производители поради западните санкции поврзани со Украина.

Сепак, кинеските марки оттогаш ја пополнија празнината што ја оставија западните производители на автомобили кои заминуваат. Производството беше лансирано неодамна во фабрика во руската ексклава Калининград, каде што претходно се составуваа германски БМВ и јужнокорејски автомобили Хјундаи и Киа.

Друга руска марка на автомобили, иконата „Moskvich“, исто така произведува електричен компактен кросовер „SUV“ со автономија од 410 километри во поранешна фабрика на „Renault“ во Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Сетете се на 1917 година, светот…

Русија им застана на патот на оние…

Москва: САД се обидуваат да организираат државен…

Заменик министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков…

Москва: Разговори со САД скоро невозможни

Русија нема да се согласи на „еднострани…

Финска е подготвена да го затвори последниот…

Финските власти се подготвени, доколку е потребно,…

Столтенберг незадоволен? Украина дури и со голема…

Неможноста на Украина да ја помести линијата…