Објавено на:

Дали да се смееш или плачеш: Една западна држава ни донираше противвоздушен систем, кој не функционира, се пожали Зеленски

t

Украинскиот претседател Володомир Зеленски го повтори барањето на Киев за помодерно оружје, посочувајќи дека некои елементи испорачани од западните земји, не функционирале.

За време на овонеделното патување во погранични и региони покрај линијата на фронтот, Зеленски беше придружуван од новинари на Асошиејтед прес при што Зеленски зборуваше за ветеното оружје наспроти добиеното, пренесува Хина.

– Имаме одлични одлуки за системите Патриот, но ги немаме во реалноста, рече тој, мислејќи на ветениот систем за противвоздушна одбрана од САД.

Зеленски рече дека на Украина и се потребни 20 батерии од системот Патриот за заштита од руски ракети, но дека „и тоа можеби не е доволно“, бидејќи ниту една земја во светот не била нападната со толку многу балистички ракети.

Зеленски додаде дека една европска нација испратила систем за противвоздушна одбрана во Украина, но тој не функционирал и тие „морале да го менуваат одново и одново“. Тој не ја наведе државата.

Полска и Словачка одлучија да ѝ дадат на Украина борбени авиони од советската ера, но ниту една западна земја досега не се согласи да обезбеди модерни воени авиони, поради загриженоста дека може да го ескалира конфликтот и предизвиците за обука.

Зеленски го повтори и неговото постојано барање за борбени авиони. Тој се пожали дека Украина „се уште нема ништо кога се во прашање модерни борбени авиони“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Конфликтот ќе биде решен на бојното…

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров…

(Видео) ГОЛЕМ СКАНДАЛ: Навивач на Башкими удри…

Башкими и Каменица Саса денеска одиграа нерешено…

Лукашенко: Западот се подготвува да го пушти…

Белорускиот претседател рече дека Америка стои позади…

Силен земјотрес во БиХ, почувствуван е и…

Магнитудата била 4,5 степени според Рихтеровата скала.…

Се уште беснее пожарот кај Милетино, хеликоптер…

Хеликоптер на МВР вчера и денеска исфрли…