Објавено на:

Дали животот на Кралицата е во опасност? Елизабета Втора била во контакт со Ковид позитивен член на семејството

t

Британскиот принц Чарлс е позитивен на корона вирусот, поради што кралицата Елизабета е под здравствен надзор бидејќи била во близок контакт со него.

Принцот Чарлс е во самоизолација, бидејќи по вторпат беше позитивен на корона вирусот, а за прв пат се зарази со болеста во март 2020 година.

Извори од Бакингемската палата потврдија дека кралицата Елизабета била во близок контакт со Чарлс во вторникот, два дена пред да биде позитивен на тестот, но засега нема никакви симптоми на корона вирусот, пренесува Гардијан.

Елизабет (95) е целосно вакцинирана, па нема да се изолира, иако ќе ѝ се советува да биде под лекарски надзор со секојдневно правење брзи тестови, јавуваат извори од британските медиуми.

Во четвртокот беше објавено дека Чарлс е позитивен на круната, само 12 минути пред да дојде на церемонијата на откривање на статуата во Винчестер.

Само еден ден пред да биде објавено дека Чарлс е позитивен, тој и неговата сопруга Камила беа на јавен настан во Британскиот музеј, каде што се сретнаа со голем број луѓе на церемонијата на Британско-азиската доверба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…

СЗО загрижена: Голем пораст на новозаразени од…

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради…

Нова студија: Долгорочен Ковид-19 може да предизвика…

Луѓето кои страдале подолго од KОВИД-19 -…