Објавено на:

Дали Зеленски започна чистка?

t

Кабинетот на украинскиот претседател конечно почна да се справува со оние кои по должност беа задолжени да бидат подготвени за војна, пишува украински Телеграф.

По патувањето на Володимир Зеленски во Харков на крајот на мај, шефот на регионалната служба за безбедност на Украина (СБУ), Роман Дудин, беше отпуштен, а следен чекор е да се покрене постапка за предавањето на Херсон.

Зеленски рече дека функционерот во Харков бил отпуштен „затоа што не работел на одбрана на градот од првите денови на војната масовно, туку само мислел на себе“ и дека другите се обиделе „многу ефикасно“, а поранешниот градоначалник не се обидел.

Иако претседателот на Украина не го именуваше тој функционер, украинските медиуми го идентификуваа како Роман Дудин, шеф на службата за безбедност на СБУ во регионот Харков.

Набрзо следеа нови отпуштања, а изгледа се работи за луѓе кои и случајно и намерно ѝ ја олеснија работата на Русија при окупацијата на одредени делови од Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Меѓу странците во Велика Британија најчесто се…

Едно од седум деца родени во Велика…

Приведени две лица за изнуда на 20.000…

СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка…

Светски мафијаши добија пасош, а ни судот…

Три години трае борбата на Хенри де…

Американскиот амбасадор со јасна порака: Сакаме Србија…

Американскиот амбасадор во Белград Кристофер Хил изјави…

ЦУК: Нема активни пожари, 12 изгаснати во…

Нема активни пожари во земјава, а 12…