Дали се согласувате со Трас – Путин е крив за огромните последици за глобалниот мир

t

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство Лиз Трас изјави дека илегалната и неоправдана инвазија на Русија на Украина ја загрозува економската стабилност, но и светскиот мир.

Добивај вести на вибер
Да потсетиме, руската инвазија започна на 24 февруари годинава, со што заврши 100-дневната војна.

Во изјавата по повод 100-тиот ден од војната, Трас рече и дека претседателот Владимир Путин многу погрешил.

– Очекуваше дека инвазијата ќе заврши за неколку дена, но значително ја потцени решителноста на храбрите Украинци, кои храбро ја бранеа својата земја – рече таа.

Таа додаде дека инвазијата на Путин, која тој ја нарече „специјална операција“, донесе смрт и уништување од размери што не се видени во Европа од Втората светска војна.

– Оваа војна има огромни последици за глобалниот мир, просперитетот и безбедноста на храната. Тоа е важно за сите нас. „Денес е време да им оддадеме почит на илјадниците невини цивили убиени од почетокот на инвазијата и да ја потврдиме нашата непоколеблива поддршка за херојската одбрана на Украина, за да го обезбедиме нивниот успех и неуспехот на Путин“, заклучи таа, пренесуваат медиумите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…

(Фото) “Вагнер” јавно бараат платеници за војната…

Во рускиот град Екатеринбург се поставени неколку…

Украина: Опасноста од катастрофа во Запорожје секојдневно…

Опасноста за нуклеарната централа Запорожје, на југот…

Што ќе остане од Украина? Стремусов: Иднината…

Херсонски политичар: Иднината на Николаевската област е…