Објавено на:

Дали треба и кај нас? Велика Британија воведува доживотен затвор за возачите кои усмртиле некој во сообраќајка!

t

Следната недела во Велика Британија се случуваат промени кои би можеле да резултираат со доживотен затвор на возачите кои убиле некого во возило. Промените стапуваат на сила во вторник.

Би-би-си пишува дека судиите ќе можат да изречат доживотни казни за опасните возачи кои убиле некого во сообраќајот и возачите кои тоа го сториле под дејство на дрога и алкохол. Максималната казна за оние кои кријат сообраќајна несреќа со смртни последици моментално е 14 години.

„Одговорните сега ќе се соочат со можноста да живеат зад решетки“, изјави британскиот министер за правда Доминик Рааб.

Според новиот закон тешко кривично дело е нанесувањето телесни повреди со несовесно возење. Тоа значи дека возачите кои некому ќе нанесат долготрајни или трајни повреди ќе бидат казнети и со построги казни. Предложената измена на законот првпат беше објавена во 2017 година.

Зголемувањето на казните ќе се однесува на прекршоци во Англија, Шкотска и Велс, но не и во Северна Ирска, која има посебни закони за безбедност на патиштата.

„Премногу животи се изгубени поради несовесно однесување зад воланот. Семејствата се уништени“, рече министерот Рааб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Командир на полициска станица доби четири и…

По поднесен обвинителен акт од страна на…

Арачиновец избегал од затвор, полицијата го фати…

Вчера околу 14.00 часот во с. Арачиново,…

Затвореник излегол од затвор на викенд и…

Единицата за внатрешни работи – Одделение за…

(Фото) Страшна несреќа во Хрватска: Се судрија…

Товарен и патнички воз се судриле вчера…

Семејствата тврдат: Руски затвореници исчезнуваат од затворите

Роднините на затворениците кои затворската казна ја…