Објавено на:

Дали Украина може брзо да влезе во ЕУ: Анализа на барањето и можностите за членство во Унијата

t

Претседателот на Украина Владимир Зеленски го потпиша барањето за итно членство на Украина во ЕУ и побара прием според, како што рече, нова, посебна процедура. Прашањето е дали Украина може брзо да се приклучи на ЕУ и дали актуелните настани се доволна причина за нејзиниот пристап?


Судејќи според изјавата на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен дека „членството на која било земја во ЕУ бара големи процеси на трансформација кои не можат да се случат за неколку месеци“, тоа нема да биде така лесно, како што претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел рече:


„За членството во ЕУ што го бара Украина е потребна согласност од 27-те земји-членки и моментално меѓу нив има различни мислења кога станува збор за проширувањето“.

Според д-р Милан Игрутиновиќ од Институтот за европски студии, нема нова, посебна процедура за прием на нови членки во Европската унија.


„Последното што го имаме е таканаречената нова методологија која се применува за земјите од Западен Балкан, односно процедурата по која се приклучува Србија. Досега на ниту една друга земја надвор од Западен Балкан официјално не и е ветено членство, дури ни Украина, Грузија или други земји од Источното партнерство“, објаснува соговорникот на Спутник.


Сепак, како што додава, ова е моментот кога Украина се обидува побрзо да се поврзе со Западот, додека политичкиот момент меѓу земјите од Европската унија е таков што постои одреден вид на позитивна одговорност.


Во таа смисла, можно е многу брзо, можеби за неколку дена, да се донесе одлука Украина да се стави на тој пат на перспективно членство во Европската унија, можеби дури и да се забрза статусот на нејзината кандидатура, но мислам дека тоа би да биде многу креативен, се толкува дека сите тие обврски во таа смисла мора да се исполнат затоа што не верувам дека е можно да се пријави на некој брз начин“, нагласува Игрутиновиќ.

Како што вели тој, земјите-членки на ЕУ може да се договорат да ја поканат Украина на членство и да отворат некои преговори, но форми на преговори, одредени форми на усогласување на административниот апарат, законодавството и сето она низ што минавме во оваа област последните петнаесет години.осум години) секако треба да важат за Украина.

„Значи, ова воопшто не е брз процес, а Украина е голема земја, а да не зборуваме за овој актуелен проблем. Во таа смисла, евентуалната покана за членство би била чин на добра волја од страна на Европската Унија во моментов, но иако нешто може да се забрза, тоа не е процес што може брзо да се заврши, ниту пак може да се зборува за Украина. станува членка на ЕУ. во наредните месеци, па дури и во следните неколку години“, нагласува Игрутиновиќ.


Тој е на мислење дека ова е моментот Киев политички да ја искористи сегашната јавна и донекаде финансиска поддршка што ја доби од Европската унија, но она што би го добил е чин на добра волја што ЕУ не ја чини ништо. Таа додава дека нешто може да чини, но во моментов не и е толку оптоварувачко.


„Сепак, поентата е дека овој чин, доколку имаше нешто повеќе добра волја кон Украина, можеше да се случи пред три, пет или десет години, кога некои работи можеби беа појасни и во Киев и во Москва. Така што овој потег на Зеленски сега е на некој начин задоцнет чин кој во контекст на она што се случува треба да се толкува како своевидно охрабрување на локалното население и покажување дека постои некакво единство со Западот. Но, тоа единство не е толку активно во непосредните околности во кои се наоѓа Украина, иако на среден или долг рок тоа може да значи нешто“, забележува Игрутиновиќ.


Факт е, заклучува соговорникот на Спутник, дека нема да има скратување на процедурите за членство во ЕУ, освен можеби некои строго формални и оние за кои не е потребна голема трансформација:


„Некои први чекори на Европската унија во таа насока навистина не ја чинат многу, бидејќи ако имаше повеќе добра волја, тоа требаше да се направи одамна, па Украина нека преговара и нека ги направи реформите што се очекуваат, по сите, од нас во Србија.“ Црна Гора и другите земји од Западен Балкан“.


Претходно Зеленски изјави дека Украина има право да биде членка на ЕУ.


„Се обраќаме до Европската унија во врска со итно членство на Украина според новата, специјална процедура. Благодарни сме на партнерите кои се со нас, но нашата цел е да бидеме заедно со сите Европејци и што е најважно да бидеме еднакви“, рече Зеленски во своето обраќање на Телеграма.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Министерство за одбрана на Русија: Уништивме 12…

Соборени 10 украински беспилотни летала и пресретнати…

Зеленски: Русија го претвори Донбас во пекол

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија…