Објавено на:

Дали Украина ќе уништува 100 МИЛИОНИ КНИГИ од националната библиотека затоа што се руски?

t

Ако Олександра Ковалова, директорка на Украинскиот институт за книга, и Александар Ткаченко, министер за култура на Киев, успеат да отстранат и уништат 100 милиони книги или половина од збирката книги во земјата од библиотеките во Украина, тоа ќе биде апсолутен светски рекорд. 

Претходниот рекорд го држат Хрватите кои од 1990 до 2010 година отстранија околу 2,9 милиони наслови на српска литература од нивните имоти во државно организирано убиство на книги, пишува „Новости,рс“.

Веста не е нова и дојде на 23 мај, сепак, како што пишува „Новости.рс“, таа не ги засега западните „заштитници на културата“, ниту УНЕСКО, ниту ПЕН клубовите, ни големите светски издавачи и книжарниците досега не се огласија.

– Во првата фаза, до крајот на 2022 година, ќе бидат повлечени книгите објавени во време кога Украина беше дел од Советскиот Сојуз, како руска литература со антиукраинска содржина. Вториот круг на повлекувања има за цел да ги опфати сите книги објавени во Русија од распадот на Советскиот Сојуз, а веројатно ќе бидат од различни жанрови, вклучително и книги за деца, љубовни романи и детективски приказни – објасни Ковалова, пренесува „Марксизам.цом“.

По отстранувањето на „штетната“ литература, украинските јавни и училишни библиотеки ќе останат со околу 100 милиони книги, или половина од сегашниот вкупен волумен.

Сепак, додаде Ковалова, „некои книги треба да се чуваат во универзитетските и научните библиотеки“, како што се детските бајки и љубовните романи од советската ера, „за да можат експертите да ги проучуваат корените на злото и тоталитаризмот“.

Ова не е прв пат во последните неколку години украинската влада да забрани руски книги. Во текот на 2015 година, 38 книги објавени во Русија беа забранети. Оттогаш, на списокот се додадени повеќе книги, вклучително и две книги на популарниот современ руски автор на детективски романи Борис Акунин и мемоари на саканиот советски актер и музичар Владимир Висоцки. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…