Даниловски: Конечно е дојдено време граѓаните поопуштено да се посветат на празнувањата

t

Ковидот е присутен, но циркулира со далеку помал интензитет отколку порано. Затоа, мерките се олабавени. Конечно е дојдено време граѓаните поопуштено да се посветат на празнувањата. Ризици постојат, но пред сѐ, за постарите граѓани и за оние со хронични здравствени проблеми. Оттаму, јас до нив би апелирал да си носат маски во гужвите околу и во храмовите, вели во разговор за „Локално“, проф.др. Драган Даниловски.

Епидемиологот смета дека по празниците, можно е да се дојде до благо зголемување на бројот на нови случаи, но, тоа не ќе може да влијае на влошување на епидемиолошката ситуација во земјата.

-Уште од 7 март се наоѓаме во т.н. зелено (ниско) ниво на ковид-19 во заедницата, според критериумите на Центрите за контрола на болести на Америка (ЦДЦ), објавени на 4 март. Тие имаат воспоставено три нивоа – ниско, средно и високо (или зелено, жолто и портокалово), со комбинирање на три параметри: бројот на нови хоспитализации во изминатите 7 дена на 100.000 население, процентот на зафатени болнички кревети со ковид пациенти и бројот на нови случаи во изминатите 7 дена на 100.000 население. Новите хоспитализации и процентот на зафатени болнички кревети го претставуваат моментниот потенцијал за оптоварување на здравствениот систем, објаснува тој.

Даниловски вели дека бројот на новите случаи служат како индикатор за рано предупредување за потенцијално зголемување на оптоварувањето на здравствениот систем.

-Сите наведени параметри кај нас се во опаѓање. Вкупниот број хоспитализации во изминатите 7 дена (14-21 април) е 3 на 100.000 население (критериум е под 10), процентот на исполнети кревети е 3,6% (критериум е под 10%), вкупниот број нови случаи во изминатите 7 дена е 37 на 100.000 население (критериум е под 200). Според тоа, се наоѓаме длабоко во зелената зона. По празниците, можно е да дојде до благо зголемување на бројот на нови случаи. Но, тоа апсолутно не може да влијае на влошување на епидемиолошката ситуација. Стивнувањето на епидемијата на КОВИД-19 во Македонија е незапирлив процес. Ковидот кај нас е „завршена приказна“. Тој полека, но незапирливо, стреми да се сведе на ендемско заболување, кое ќе си „крева глава“ сезонски, исто како грипот и обичните настинки, подвлекува епидемиологот.

Извор: Локално 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Како Мицкоски тврдеше дека двојазичните униформи…

Трета Опција преку Фејсбук се потсети на…

ЕВРОПА ОСТАНА БЕЗ ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА, Украина…

Британија и Франција веќе објавија дека им…

Струмичанец „фатен“ со 2,34 промили алкохол како…

Струмичанецот, под сериозно дејство на алкохол, возел…

НУКЛЕАРНО ЗАПЛАШУВАЊЕ: Според Пентагон и Берлин, Путин…

Министерството за надворешни работи во Берлин оцени…

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…