Данска и Тунис без муниција

t

Првиот натпревар без голови на Светското првенство (СП) во Катар го одиграа Данска и Тунис во рамки на првото коло во групата Д, иако двете селекции имаа по неколку шанси за погодок.

Тунис за момент се израдува во 24. минута кога Исам постигна гол за водство, но истиот беше оправдано поништен поради офсајд, по што истиот фудбалер уште еднаш сериозно се закани во финишот на првото полувреме, но овој пат Каспер Шмајхел му го одбрани ударот и ја зачува мрежата на Данска (0-0).

Андреас Корнелиус можеше да постигне гол за водство на Данска, но сепак ја погоди стативата, по што во завршницата од мечот мораше да интервенира и ВАР-технологијата поради една сомнителна ситуација во казнениот простор на Тунис, но сепак реши дека нема пенал, по што не се случи ништо конкретно до последниот судиски свиреж.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска: Отпочнавме со санација на 36 мостови,…

Градот Скопје започна со санација на 36…

САД со директна порака до Александар Вучиќ:…

НАТО вели дека го зголемува своето присуство…

Егзодус од Нагорно Карабах- избегале 100.000 од…

Повеќе од 100.000 бегалци пристигнале во Ерменија…

Кој сака нека честита: Првиот геј-лидер на…

Новиот лидер на СИРИЗА Стефанос Каселакис стана…

Вучиќ: Имаме докази и ќе ги гониме…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија…