Објавено на:

Данска “ќе извезува” затвореници во Косово: Иднината не им е во Копенхаген

t

Данска и Косово во средата потпишаа „револуционерен“ договор според кој Копенхаген ќе испраќа странски осуденици во балканската земја, доколку нивните парламенти ја дадат зелено светло за шемата.

300 ќелии во затворот во Гњилане ќе бидат изнајмени за речиси 16 милиони долари годишно за да бидат сместени данските осуденици во странство и да помогнат во олеснување на товарот на популацијата на затвореници во Данска која порасна за 20 отсто во периодот од 2015 до 2021 година.


Министерот за правда на Копенхаген, Ник Хекеруп, се надева дека тоа ќе испрати порака до осудените на депортација дека нивната „иднина не е во Данска и затоа нема да ја отслужите казната овде“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косово може да придонесе за подобра ЕУ,…

Косовскиот премиер Албин Курти на денешната средба со министерката…

Кој сака војна на Балканот? Вулин: На…

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин денеска…

Брнабиќ: Приштина продолжува да се изживува со…

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека последните одлуки…

Курти демантира: Не сум ветил визна либерализација,…

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека за…

НОВА ВОЈНА НА БАЛКАНОТ?! Вучиќ: Приштина планира…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва во…