Објавено на:

Данска “ќе извезува” затвореници во Косово: Иднината не им е во Копенхаген

t

Данска и Косово во средата потпишаа „револуционерен“ договор според кој Копенхаген ќе испраќа странски осуденици во балканската земја, доколку нивните парламенти ја дадат зелено светло за шемата.

300 ќелии во затворот во Гњилане ќе бидат изнајмени за речиси 16 милиони долари годишно за да бидат сместени данските осуденици во странство и да помогнат во олеснување на товарот на популацијата на затвореници во Данска која порасна за 20 отсто во периодот од 2015 до 2021 година.

Министерот за правда на Копенхаген, Ник Хекеруп, се надева дека тоа ќе испрати порака до осудените на депортација дека нивната „иднина не е во Данска и затоа нема да ја отслужите казната овде“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дуа Липа стана почесна амбасадорка на Косово

Пејачката Дуа Липа стана почесна амбасадорка на…

“Форин полиси” за ситуацијата во Косово: Србија…

Се чини дека кавгите со Косово, ракувањето…

Пукање на косовско-српската граница: Нападната косовската полиција

Косовската полиција е нападната денеска на пладне…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Српски медиуми: Американскиот амбасадор му рекол на…

Хаосот на Косово бил избегнат откако американскиот…