Дачиќ му се пожали на Лавров: Тешка е ситуацијата во Косово

t

Министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ денеска на средба на маргините на 78. сесија на Генералното собрание на Единствена Русија го информирал својот колега Сергеј Лавров за „тешката состојба на Косово“ и за „постојаното малтретирање и прогон на српскиот народ“ .

Дачиќ ја повтори решеноста на Србија да ја почитува Повелбата на Обединетите нации и Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН и се заблагодари за поддршката за територијалниот интегритет и суверенитет, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи на Србија.

Двајцата претставници разговарале и за следната седница на Советот за безбедност за Косово, а рускиот дипломат и честиташе на Србија за изборот за домаќин на специјализираната изложба ЕКСПО 2027.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕЦБ предупреди да не се пипаат замрзнатите…

Користењето на средствата може да го загрози…

Путин: Многудетните семејства треба да бидат норма

Традиционалните вредности ќе ја обезбедат иднината на…

Ковачевски: Самитот на ОБСЕ е одлична можност…

"Македонија треба да е горда на своето…

Путин: Сетете се на 1917 година, светот…

Русија им застана на патот на оние…

Москва: САД се обидуваат да организираат државен…

Заменик министерот за надворешни работи Сергеј Ријабков…