Дачиќ “оптимист”: Има два можни исходи во Брисел – разум или немири

t

Можни се два исходи од денешните средби во Брисел, едниот е дека преовладува здравиот разум, а другиот е дека има инциденти, изјави министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, кој се надева дека меѓународната заедница ќе изврши притисок врз Приштина.

„Јасно е кој може да иницира вакви инциденти и адресата за притисок е сосема јасна. Дали некој сака тие притисоци да бидат насочени кон Приштина или не, меѓународната заедница треба да расчисти со себе“, рече Дачиќ.

Тој изрази надеж дека меѓународната заедница ќе изврши притисок врз Приштина да не спроведува репресивни мерки против српскиот народ, бидејќи тоа, предупреди, може да доведе до сериозно нарушување не само на јавниот ред и мир, туку и на регионалниот мир и стабилност. .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тахири: ЕУ да престане да ја толерира…

Поранешниот главен преговарач на Косово во дијалогот…

Рама со препорака до ЕУ: Тесно да…

Земјата домаќин, Албанија, има големи надежи за…

ФИФА покрена постапка против Србија за несоодветно…

Против Фудбалската федерација на Србија е покрената…

(Фото) Заменик-градоначалникот на Скопје, Александар Трајановски на…

Заменик-градоначалникот на Скопје, Александар Трајанвски, денеска беше…

Вучиќ се пишмани: Одам во Тирана, ќе…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ од Никинац,…