Објавено на:

Да им се спротивставиме на ѓаволите: Муслиманските муфтии од Северен Кавказ ги повикаа верниците да му дадат отпор на НАТО

t

Муфтиите од Кавказ ги повикаа муслиманите да се спротивстават на НАТО во Украина, пренесуваат руските медиуми.

Духовните водачи на руските републики од Северен Кавказ им се обратија на своите верници, пофалувајќи ја нивната желба да учествуваат во специјална воена операција во Украина и ги повикаа другите муслимани да го следат нивниот пример.

„Денес мораме да му покажеме на нацистичкиот режим во Украина, земјите на НАТО кои ја започнаа војната против Русија, дека на Кавказ има стотици илјади достојни луѓе, на кои можат да се гордеат нивните родители, со кои не се срам за нивните семејства и пријатели, кои ќе им дадат достоен отпор на НАТО ѓаволите! Ние сме на страната на вистината! Севишниот е со нас!“, се наведува во обраќањето на Координативниот центар на муслиманите од Северен Кавказ.

Истакнувајќи дека „вистинскиот муслиман никогаш не бега од одбраната на својата татковина, на своето семејство“, муфтиите потсетуваат дека отсекогаш имало многу херои во Русија, а особено на Кавказ. Обраќајќи им се на муслиманите, тие забележуваат дека денес не Украина е во војна против Русија, туку НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

Русија забрани увоз на јаболка од Македонија

„Росселхознадзор“ од 1 декември воведува привремени ограничувања…

Русија забрани извоз на хеликоптери и беспилотни…

Русија го забрани извозот на беспилотни летала…

НАТО во Букурешт ја потврди поддршката за…

Министрите за надворешни работи на земјите членки…