Објавено на:

Да не се повтори: На денешен ден започна бомбардирањето на Југославија од НАТО, илјадници луѓе загинаа, огромна материјална штета

t

На денешен ден пред 24 години почнаа воздушните напади на силите на НАТО врз Сојузна Република Југославија. Помеѓу 1.200 и 2.500 луѓе загинаа во 78 дена од бомбардирањето.

Одлуката за бомбардирање на тогашната СРЈ беше донесена, за прв пат во историјата, без одобрение на Советот за безбедност на Обединетите нации, а наредбата на тогашниот командант на сојузничките сили, американскиот генерал Весли Кларк, ја издаде генералниот секретар на НАТО. Хавиер Солана.

СРЈ беше нападната под изговор дека е виновна за неуспехот на преговорите во Рамбује и Париз за идниот статус на покраината Косово и Метохија.

Откако одлуката за неприфаќање странски војници беше потврдена од Парламентот на Србија, кој предложи силите на Обединетите нации да го надгледуваат мирното решавање на конфликтот во Косово, на 24 март 1999 година во 19:45 часот НАТО започна воздушни напади со крстарење. проектили и авиони на повеќе области на Србија и Црна Гора.

Деветнаесет земји на Алијансата почнаа да бомбардираат од бродови во Јадранот, од четири воздушни бази во Италија, поддржани од стратешки бомбардери кои полетаа од базите во Западна Европа, а подоцна и од САД.

Најпрво беа таргетирани касарните и единиците за противвоздушна одбрана на Армијата на СРЈ во Батајница, Младеновац, Приштина и други места.

Речиси и да нема град во Србија кој барем неколку пати не бил мета на силите на НАТО во текот на 11-те недели од нападите.

Во бомбардирањето беа уништени и оштетени 25.000 станбени објекти, онеспособени се 470 километри патишта и 595 километри железница. Оштетени се 14 аеродроми, 19 болници, 20 здравствени домови, 18 детски градинки, 69 училишта, 176 споменици на културата и 44 мостови, а уништени се 38.

Ноќта на 23 април 1999 година, два часа и шест минути по полноќ, НАТО уби 16 работници во напад на зградата на РТС. Тоа беше прв случај некој медиум да биде прогласен за легитимна воена цел

Зградата на РТС

За време на бомбардирањето беа извршени 2.300 воздушни напади врз 995 објекти низ целата земја, а 1.150 борбени авиони лансираа речиси 420.000 проектили со вкупна тежина од 22.000 тони.

НАТО лансираше 1.300 крстосувачки ракети, испорача 37.000 „касетни бомби“ во кои загинаа околу 200 луѓе и рани неколку стотици, и употреби забранета муниција со осиромашен ураниум.

Уништена е третина од електроенергетскиот капацитет на земјата, бомбардирани се две рафинерии – во Панчево и Нови Сад, а силите на НАТО користеа и таканаречени графитни бомби за да го онеспособат електроенергетскиот систем.

По неколку дипломатски притисоци, бомбардирањето заврши со потпишување на Воено-техничкиот договор во Куманово на 9 јуни 1999 година, а три дена подоцна започна повлекувањето на силите на СРЈ од Косово и Метохија.

Откако на 10 јуни генералниот секретар на НАТО издаде наредба за запирање на бомбардирањето, последните проектили паднаа во атарот на селото Коколеч во 13:30 часот.

На тој ден, Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата 1244, а во покраината беа испратени 37.200 војници на КФОР од 36 земји, со задача да го чуваат мирот, безбедноста и враќањето на стотици илјади албански бегалци до најширок степен на нејзината автономија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Поминат првиот филтер: Парламентарна комисија од Турција…

Комисијата за надворешни работи при турскиот Парламент…