Објавено на:

“Да расчистиме со бандидите во Украина” – Кадиров праќа нова група доброволци на фронтот

t

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров објави дека е формирана група од 600 доброволци кои ќе учествуваат во специјална воена операција во Украина.

„Повеќе од 600 војници под целосна воена опрема и голема желба да ги исчистат од бандити Доњецката и Луганската народна република, како и цела Украина, се собраа на аеродромот во Грозни, именуван по херојот на Русија, Ахмат-Хаџи Кадиров. ” „Меѓу нив не се само силите на Чеченската Република и нејзините жители, туку и доброволци од другите региони на Русија“, напиша Кадиров на Телеграма.

🗣 Тој додаде дека волонтерите се обединети со една цел – „брзо да се стави крај на бандитите во Украина и да се направат терористите одговорни за нивните постапки“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…