Објавено на:

“Да расчистиме со бандидите во Украина” – Кадиров праќа нова група доброволци на фронтот

t

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров објави дека е формирана група од 600 доброволци кои ќе учествуваат во специјална воена операција во Украина.

„Повеќе од 600 војници под целосна воена опрема и голема желба да ги исчистат од бандити Доњецката и Луганската народна република, како и цела Украина, се собраа на аеродромот во Грозни, именуван по херојот на Русија, Ахмат-Хаџи Кадиров. ” „Меѓу нив не се само силите на Чеченската Република и нејзините жители, туку и доброволци од другите региони на Русија“, напиша Кадиров на Телеграма.

🗣 Тој додаде дека волонтерите се обединети со една цел – „брзо да се стави крај на бандитите во Украина и да се направат терористите одговорни за нивните постапки“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

Кисинџер: Неразумни се обидите на САД да…

Обидите на Вашингтон да ја вклучи Украина…