Да се потсетиме – Борисов: На Груевски не сакам ни „Добар ден“ да му кажам

t

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, при вчерашното обраќање пред партијата ГЕРБ, посочи дека го избегнувал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и екс-премиер, Никола Груевски кој неколку пати иницирал средби.

Борисов вели, нему пријател во Македонија му бил лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

– Како што знаете јас со премиерот Груевски не зборувам, не сакам ни добар ден да му кажам, избегнувам секаква средба со него. Повеќе пати сакал, ама избегнувам. И мене не ми се допаѓа што прават таму, но тоа си е нивна македонска работа, рече премиерот на Бугарија, Бојко Борисов дополнувајќи дека негов пријател овде бил Заев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денес се празнува Светиот пророк Јона

Живееше повеќе од 800 години пред Христа.…

Сончево со мала до умерена облачност и…

Времето ќе биде сончево со мала до…

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…