Да се потсетиме – Борисов: На Груевски не сакам ни „Добар ден“ да му кажам

t

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, при вчерашното обраќање пред партијата ГЕРБ, посочи дека го избегнувал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и екс-премиер, Никола Груевски кој неколку пати иницирал средби.

Борисов вели, нему пријател во Македонија му бил лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

– Како што знаете јас со премиерот Груевски не зборувам, не сакам ни добар ден да му кажам, избегнувам секаква средба со него. Повеќе пати сакал, ама избегнувам. И мене не ми се допаѓа што прават таму, но тоа си е нивна македонска работа, рече премиерот на Бугарија, Бојко Борисов дополнувајќи дека негов пријател овде бил Заев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Минималната плата во Бугарија се зголемува на…

И семејствата со деца од второ, трето…

(Видео) Фуркан “го пошљака” Тупанчески: На влезот…

Новинарот Фуркан Салиу денеска од министерот за…

51-годишен кичевчанец тепал и ѝ се заканувал…

На 29.11.2022 во 15.00 часот во Кичево,…

Исмаил: Штајнмајер има функција за шетање по…

Портпаролот на Левица, Реџеп Исламил, на Фејсбук…

Левица Битола: Левица не се извинува никому,…

Една недела Бојкоски не дава отчет зошто…