Објавено на:

Двајца заробени Британци се појавија на руската државна телевизија и бараат трампа

t

Двајца британски борци заробени во Украина од страна на руските сили се појавија во понеделникот на руската државна телевизија и побараа да бидат разменети за проруски политичар кој го држат украинските власти.

Не беше јасно колку двајцата мажи – Шон Пинер и Ејден Аслин – можеа да зборуваат. И двајцата зборувале одделно откако биле поттикнати од неидентификуван маж. Снимката беше емитувана на државниот ТВ канал „Россија 24“.


Двајцата мажи побараа од британскиот премиер Борис Џонсон да им помогне да ги врати дома во замена Украина да го ослободи прорускиот политичар Виктор Медведчук, кој беше прикажан на видео објавено во понеделникот во исто време од страна на украинската разузнавачка служба СБУ, како бара да биде разменет.

Медведчук, во својот апел до рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот претседател Володимер Зеленски, побара да биде разменет за бранителите на украинскиот град Мариупол и за сите цивили да им биде дозволено да го напуштат.

И Пинер и Аслин се бореа на украинската страна во Мариупол, кој сега е речиси целосно под руска контрола.

Неидентификуваниот маж прикажан на руската државна телевизија беше виден како на двајцата Британци им покажува видео на неговиот мобилен телефон од сопругата на Медведчук, Оксана, апелирајќи во текот на викендот нејзиниот сопруг да биде заменет за двајцата британски државјани.

Три дена откако Русија ги префрли своите сили во Украина на 24 февруари, Украина соопшти дека Медведчук избегал од домашен притвор. Тој беше ставен во домашен притвор во мај 2021 година и беше обвинет за велепредавство, а подоцна и за помагање тероризам.

Проруската личност, која вели дека Путин е кум на неговата ќерка, негираше дека сторил нешто лошо.

„Ја разбирам ситуацијата“, рече Пинер, кој изгледаше уморно и нервозно, откако му го покажаа видеото.

„Би сакал да апелирам до владата да ме врати дома, би сакал повторно да ја видам сопругата“, рече тој.

Пинер упати директен апел до Џонсон во свое име и во име на Аслин.

„Ние сакаме да се размениме себеси и Ејден Аслин за г-дин Медведчук. Очигледно, навистина би ја ценел вашата помош во ова прашање“, рече тој, велејќи дека зборува малку руски и дека бил добро третиран.

Неидентификуваниот маж потоа беше прикажан како зборува со Аслин, која седеше на стол облечен во маица со амблем на украинскиот крајнодесничарски баталјон Азов.

„Мислам дека Борис треба да слуша што кажа Оксана (сопругата на Медведчук)“, рече Аслин, која исто така изгледаше нервозно.

„Ако Борис Џонсон навистина се грижи за британските граѓани како што вели, тогаш тој ќе помогне“.

Извор: Ројтерс

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претпладне сончево и топло до 34 степени,…

Времето претпладне ќе биде сончево и топло…

Иванов: Кога државата зема кредити да даде…

Кога државата зема кредити за да ги…

Инфомакс е, и ќе биде редакција на…

Во вечерашното издание на "Teшки муабети" се…

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

(Фото) Ова се сите осомничени за случајот…

Управата за финансиска полиција денеска поднесе седум…