Објавено на:

Два баталјони полска пешадија пристигна во Украина

t

Два баталјона полска пешадија пристигнаа на територијата на Украина, напиша рускиот воен известувач Семјон Пегов на својот телеграмски канал.

„Според нашите податоци, два баталјони полска пешадија вчера го напуштија Киев и веќе пристигнаа во Павлоград. Секој баталјон има четири противтенковски“ рапери „топови, оклопни транспортери и американски оклопни возила“, напиша тој.

Според неговите информации, полската пешадија ќе биде испратена во Авдиевка, Донбас, каде се водат жестоки борби.
Не е јасно дали се работи за редовни сили или за платеници

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…