Објавено на:

Два силни земјотреси во Кина

t

Два земјотреси со јачина од 6 и 5,8 степени според Рихтеровата скала денеска ја погодија провинцијата Сечуан во југозападна Кина, соопшти Кинескиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на првиот земјотрес со јачина од 6 степени бил на длабочина од 13 километри, а на вториот со јачина од 5,8 степени на длабочина од 10 километри, пренесува РИА Новости.

Властите испратија група спасувачи и пожарникари во областа на земјотресот. Засега нема извештаи за жртви или материјална штета. Провинцијата Сечуан е една од најтурбулентните области во Кина

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

Кина вети: Нема прва да употреби нуклеарно…

Кина вети: Нема да биде прва што…

Тајван “сериозно ја осуди” одлуката на Кина…

Тајванското Министерство за одбрана ги осуди претстојните…

Русија повикува САД да се воздржат од…

Москва го повикува Вашингтон да се воздржи…

70 години конфликт Кина и Тајван: Како…

70 години конфликт Кина и Тајван. Многу…