Две години од првиот случај на Ковид во Македонија: Досега се разболеа близу 300 илјади Македонци

t

Две години откако во земјава беше регистриран првиот случај на Ковид-19. Денес, вкупниот број на Ковид-дијагностицирани во земјава е 296.229 лица. Битката со вирусот ја изгубија 8.981, а бројот на активни случаи изнесува 4.644.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 517 нови случаи од направени 2.669 тестови. Починати се девет лица, а оздравени се 1.022 пациенти.


Од новозаболните, 261 се во Скопје, 31 во Битола, 24 во Кавадарци, а по 22 има во Прилеп и Велес. Во Куманово се регистрирани 18 нови случаи, во Тетово – 16, Кичево – 14, Гостивар и Штип – по 13, Охрид – 12, Крива Паланка – 11, Струмица – 10, Струга и Неготино – по 8, Кочани, Гевгелија, Свети Николе и Ресен – по 5, Дебар и Демир Хисар – по 4, Радовиш, Делчево, Валандово, Богданци, Кратово и Демир Капија – по 1.

Општина Дојран прва испиша нула во графата на заразени лица од 35-те општини за кои во земјава се води дневна евиденција за корона статусот, со што Дојран моментално е единствената општина во која нема веќе активни пациенти на корона вирусот во актуелниот бран, во кој доминантен е омикрон сојот.

Според последниот извештај од ИЈЗ, досега во општина Дојран, според евиденцијата во време на пандемијата, активни на корона вирусот биле вкупно 256 лица, од кои 248 оздравеле, а осум починале како резултат на коморбидитети и компликации кои настанале од вирусот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УХМР: Пороен дожд и грмежи денеска и…

На повеќе места особено во западните делови…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…

Пронајдена дрога при контрола на угостителски објекти…

Синоќа (21/22.05.2022) година од страна на полициски…

Пендаровски: Јас се надевам дека во блиска…

„Златната божица“, најпрестижниот трофеј во светот, вчера…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е македонскиот актер…

Македонскиот актер Владимир Ангеловски – Дади е…