Објавено на:

Две експлозии во Киев за време на обраќањето до медиумите на Зеленски и Гутереш

t

Според агенцијата, очевидци можеле да ги потврдат експлозиите, но нема детали што ги предизвикало.

Сепак, Градскиот совет на Киев на Телеграм напиша дека Русија стои зад експлозиите во областа Шевченковски.


Официјални лица изјавија дека сите служби за итна помош се на местото на настанот, но се уште не се знае дали и колку жртви има, пренесе Би-Би-Си.

Експлозиите се случија додека генералниот секретар на НАТО Антонио Гутереш беше во посета на Киев и одржуваше заедничка прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Претходно денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова го предупреди Западот да не ја охрабрува Украина да ја нападне руската територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи откри: Ова е најкритичен и неприфатлив…

Вметнувањето на протоколот во преговарачката рамка го…

Србија ќе има најмодерна заштита од град…

Природните непогоди, од почетокот на пролетта, многупати…

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…

Путин им се обрати на матурантите: Поставете…

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин им…