Објавено на:

Две експлозии во Киев за време на обраќањето до медиумите на Зеленски и Гутереш

t

Според агенцијата, очевидци можеле да ги потврдат експлозиите, но нема детали што ги предизвикало.

Сепак, Градскиот совет на Киев на Телеграм напиша дека Русија стои зад експлозиите во областа Шевченковски.

Официјални лица изјавија дека сите служби за итна помош се на местото на настанот, но се уште не се знае дали и колку жртви има, пренесе Би-Би-Си.

Експлозиите се случија додека генералниот секретар на НАТО Антонио Гутереш беше во посета на Киев и одржуваше заедничка прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Претходно денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова го предупреди Западот да не ја охрабрува Украина да ја нападне руската територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија има најскапи бензин и дизел во…

Граѓаните на Србија во моментов точат најскапо…

Кинеските воени вежби се подготовка за инвазија…

Министерот за надворешни работи на Тајван денеска…

(Фото) Уште една тура злато фатено на…

Српската Царина вчера во соработка со полицијата…

MНР: Ги отфрлиме сите наводи дека се…

Во врска со појавени шпекулации во јавноста…

Русија ќе гради воена база во Србија…

Русија размислува да изгради руска воена база…