Дволичноста на дело: СДСМ врши притисок на наставниците да се продолжи наставата

t

Сите мораме да се водиме од интересот на учениците. Правото на штрајк е уставно загарантирано, но наставниците треба да се водат и од интересите на нивните ученици, порача владејачкиот СДСМ преку соопштение.

Сите мораме да се водиме од интересот на учениците. Правото на штрајк е уставно загарантирано, но наставниците треба да се водат и од интересите на нивните ученици, порача владејачкиот СДСМ преку соопштение.

Отттука се децидни дека наставата мора да продолжи да се одвива непречено, особено поради фактот што зад нас имавме две училишни години во падемија кога учениците следеа онлајн или комбинирана настава.

„Владата предводена од СДСМ покажа вистинска грижа за образованието како клучен сектор во нашето општество. Тоа се гледа преку зголемените плати кои за четири и пол години ги зголемивме од 3.200 до 6.400 денари, како и преку сериозните инвестиции во подобрување на условите за работа на наставниот кадар. За четири и пол години изградивме и реконструиравме над 80 училишта, а за 2022 година предвидени се над една милијарда денари за капитални проекти во образованието“, велат од СДСМ.

Најавуваат дека и годинава ќе има раст на платите во образованието, а тоа ќе биде постигнато низ дијалог со Синдикатите и сите засегнати страни.

Владејачката партија апелира СОНК да го продолжи дијалогот, а наставата да продолжи за да се најде решение кое е во интерес на наставниците.

„Да не дозволиме наставата да се пролонгира и со тоа да се загрозат уписите, државната матура и полагањето на стручен испит на петстотини наставници. СДСМ како одговорна партија продолжува со вистинска грижа за образованието, за наставниците и учениците“, додава СДСМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Димитриевски се пишмани: До скоро беше член…

Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски, во…

Сегашниот градоначалник од СДС доделил стипендија од…

Сложни калуѓери и во петок мрсат е…

Груевски ги искара СДСМ како да се…

Поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук ги…

(Видео) Дарко Костовски плукаше по мртов човек:…

Градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски денеска…

СДСМ се пофали: Ветувањето за минимална плата…

Успеавме да донесеме системско решение за раст…